"Pierwszym zadaniem obrońcy w sądzie jest doprowadzenie ławy przysięgłych do tego, by polubiła jego klienta"

Pewnie każdy wie, że prędzej spełnimy prośby osób które lubimy niż tych których nie lubimy, lub są dla nas "obojętne". 

Trzeba jednak uważać bo reguła lubienia jest stosowana przez praktyków wpływu społecznego.

 Co sprawia, że jednego człowieka lubimy bardziej, a innego  nie ? 

Atrakcyjność fizyczna

 Wiadomo, że lepiej być pięknym niż brzydkim ( uwaga tutaj jak i wszędzie nie ma pewnika niektóre osoby lubią bardziej osoby np brzydsze od nich lub po prostu nie ma to dla nich żadnego znaczenia ), mimo to wygląda na to ze atrakcyjność jest takim KLIK po którym następuje WRR
 Reakcje na ludzi ładnych są nazywane w psychologii  zjawiskiem aureoli. Polega ono na tym, że jakaś pozytywna cecha człowieka opromienia swoim blaskiem wszystkie pozostałe jego cechy i decyduje o sposobie, w jaki widziany jest on przez innych.
 Mamy automatyczną skłonność do przypisywania ludziom ładnym, najprościej mówiąc ładnych cech.
Czyli uważamy, że ktoś kto jest ładny będzie bardziej utalentowany, uzdolniony od osoby brzydszej ( oczywiście to czy ktoś jest ładny czy też nie nie ma żadnego znaczenia).

dobrze wyglądający = dobry

Jest to trochę przerażające, że często " oceniamy książkę po okładce" 

Podobnie jest z pracą osoby na stanowisku sprzedawcy w sklepach w np galerii są zawsze piękne i zadbane dlaczego ? bo na niektórych wygląd pani zza lady działa tak, że potrafią więcej kupić niż jeśli za ladą stała by osoba o przeciwnym wyglądzie. 

Podobieństwo

 Wiadomo, że atrakcyjność nie jest głównym czynnikiem. Tym ważniejszym jest podobieństwo. Bardziej lubimy osoby podobne do nas i ja raczej nie uznaje, że " przeciwieństwa się przyciągają" Ludzie którzy chcą żebyśmy ich polubili przedstawiają siebie jako podobnych do nas ... jest to zauważalne np podczas kupna samochodu, dobry sprzedawca zapyta nas o jakieś zainteresowania lub po prostu zobaczy coś i zapyta o pan też łowi ryby... i zacznie się konwersacja. Musimy pamiętać, że ta osoba jest po to by nam sprzedać auto a nie opowiadać o swoich zainteresowaniach, a jeśli już chcemy z nią o tym porozmawiać to można przełożyć tą rozmowie po dokonaniu kupna ( chociaż wtedy pewnie będzie mniej chętna) . Sprzedawcy są szkoleni aby wypatrywać wszelkie sygnały mówiące o naszym zainteresowaniu, poglądach itp, i oczywiście by naśladowali nasza gestykulacje ruchy itp .
 Uważajmy na nieznajomych wykrzykujących do nas " o ze mną było dokładnie tak samo ! " (czy coś w ten deseń). 

Komplementy

 "Lubie cie " - to zobowiązuje. Jeśli jakaś osoba mówi nam, że nas lubi nasz stosunek do niej też się zmienia ( szanujemy. lubimy ją bardziej niż dotychczas) 
 Wykonali kiedyś eksperyment, badani mężczyźni otrzymywali komentarze na swój temat od innych osób. Niektórzy otrzymali tylko komentarze pozytywne inna grupa tylko negatywne, a jeszcze inna mieszane.
Badani najbardziej lubili autorów komentarzy pozytywnych. Po drugie działo się tak nawet w warunkach, w których doskonale zdawali sobie sprawę z tego, że autor komentarzy pragnie sobie zaskarbić ich sympatię. Po trzecie komentarze pozytywne nie musiały być wcale prawdziwe nawet jeśli nie pasowało to do badanego wzrost sympatii był taki sam. 
 Nasza pozytywna reakcja na pochwały jest więc zautomatyzowana i łatwo paść ofiarą praktyków wpływu społecznego.

Pozdrawiam i zapraszam na fanpaga i oczywiście do komentowania 



Obsługiwane przez usługę Blogger.