"Ktoś może ci wskazać drogę - ale nigdy nie pozwalaj mu iść nią za ciebie"
Dysonans poznawczy- czym jest ?
Wyobraź sobie taką sytuacje : jest 3 osobowa rodzina - mama, tata i syn. Ojciec nie skończył studiów jest po szkole zawodowej pracuje na budowie, swojemu synowi chce ustawić życie, posyła go do prywatnych szkół, gdy syn jest w gimnazjum każe mu iść na studia na prawo bo to dobrze płatny zawód. Syn ma inne zdanie chce iść na hydraulika ponieważ uważa, że w dzisiejszych czasach po studiach nie ma pracy liczy się tzw : fach w ręku.Ojciec mimo to nie akceptuje decyzji syna i każe mu iść na prawo żeby sobie dobrze ułożył życie, syn coraz bardziej się upiera przy swoim.
To przykład w którym zachodzi dysonans poznawczy.
Jest to nieprzyjemne napięcie psychiczne wywołane różnicą między tym co myśli osoba a tym co jej mówią. W 99 % przypadkach osoba będzie szła w zaparte i nie będzie się z nami zgadzała, a nawet robiła wszystko odwrotnie niż my chcemy.
(kliknij na obrazek aby powiększyć)
"Masz prawo do swojej racji ale ja nie muszę mieć takiej samej racji jak ty"
Zamiast udowadniać swoje racje i nakazywać - warto pokazać drogę. Wszystko wyjaśnić, uświadomić i dać prawo wyboru. Jeśli dziecko jest tak uwarunkowane(nawet w wieku 30 lat) aby robić to co mu nakazują jego hodowcy - bo tak nazywa się rodzic który nie pozwala decydować dziecku o własnym życiu. Bo niby wie lepiej. To skończy te 4 kierunki studiów aby jego hodowca był "szczęśliwy" a sam w duszy będzie płakał. A nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem robienie coś wbrew sobie.
Przełamanie dysonansu poznawczego.
Dysonans poznawczy można przełamać w prosty sposób. Przedstawiamy swoje zdanie na dany temat (wybór szkoły itp) i dodajemy "wybór należy do ciebie drogi synu"
Przełamanie dysonansu to odpuszczenie atakowania - bo osoba której się narzuca swoje myślenie czuje się atakowana więc się broni ( zaprzecza, robi wszystko na przekór). Jeśli przestaniemy atakować, a więc udowadniać swoje racje i damy możliwość samodzielnego wyboru, osoba nie musi się bronić. Może sama wszystko przemyśleć
Przykłady ataków i dania wyboru :
- Synu wyglądasz jak pedał w tych rurkach /// Szanuje twój styl ubierania się ale nie sądzisz ze facet w rurkach wygląda niemęsko?
- Nie pójdziesz w tej miniówce do szkoły wezmą cię za dziwkę /// Myślę, że ten strój pasuje bardziej na imprezę niż do szkoły ale jesteś już duża i masz prawo decydować o sobie.
Pozdrawiam,
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz