"Najlepszym sposobem, aby coś pokochać jest uświadomienie sobie, że możemy to stracić"
Piotrek pisze do Ani sms : cześć kochanie co u ciebie słychać. Ania długo nie odpowiada Piotrek się nie cierpliwi, wreszcie Ania odpowiada : hej wszystko dobrze , na to Piotrek spotkamy się dziś ? ... znów chwila przerwy, po czasie Ania odpowiada : przepraszam ale dziś idę z kolegą i koleżankami na piwo. Dalej ta historia może skończyć się różnie...
Zakładamy, że Ania kocha Piotrka i nie jest to olewanie, a więc co ?
Jak działa reguła niedostępności ?
Jest to silny wybuch emocji porównywalny do wybuchu wulkanu, uświadamiamy sobie, że zasoby są ograniczone i zostało niewiele czasu by je zdobyć.Nasz mózg jest nauczony, że coś unikalne = DROGIE, niesamowite, wyjątkowe
W relacjach reguła niedostępności jest stosowana w związkach, stosowana z umiarem przynosi pozytywny efekt, jeśli przesadzimy to niedostępność może się pojawić ale od drugiej strony, na zawsze :) .
Wykorzystanie reguły niedostępności w sprzedaży
Często firmy dają ograniczoną liczbę produktów i informują o tym tak jak na obrazku wyżej. Świetnym przykładem jest tutaj iPhone, który pojawił się na rynku w małej liczbie egzemplarzy - jak firma przewidywała zadziałała reguła niedostępności - ci co kupili czuli się wyjątkowo, a ci co nie zdążyli zazdrościli tym co mają .
Badanie psychologa społecznego Stephena Worchela.
Uczestnikom badań dawali do oceny jakość czekolady. W pierwszym pojemniku było mniej czekolady . W drugim pojemniku było jej znacznie więcej - z tym, że w obu pojemnikach była to ta sama czekolada. Uczestnicy w większości oceniali czekoladę z pierwszego pojemnika jako lepszą i smaczniejszą niż czekolada w drugim pojemniku.
Zastanów się gdzie ostatnio widziałeś regułę niedostępności - gwarantuje ci, że nie był to jeden lub dwa razy w ciągu miesiąca.
Pozdrawiam,
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz